آموزهایی برای توسعه حضور منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران

آشنایی با فعالیت‌های شرکت تتراتک (TETRA TECH) آمریکا در منطقه غرب آسیا

دانلود

​گزارش شماره​​​​​​​ 106​​​​​​​

تیر 1400

     بعد از جنگ جهانی دوم، ایالات‌متحده آمریکا به‌عنوان کشوری که کمترین آسیب را از جنگ‌دیده بود، تلاش کرد تا با استفاده از توانمندی‌های مالی و فنی و خود، کشورهای اروپایی آسیب‌دیده از جنگ را بازسازی کند. در همین راستا ایالات‌متحده طرح مارشال را در غرب اروپا اجرایی کرد که بعدها تجربیات این طرح، سبب شکل‌گیری برنامه ملت‌سازی (Nation-Building) آمریکایی و ایجاد نهادی به نام آژانس توسعه بین‌المللی ایالات‌متحده (USAID) شد. این سازمان راهبری برنامه ملت‌سازی در نقاط مختلف جهان از جمله غرب آسیا را در راستای افزایش نفوذ ایالات‌متحده آمریکا بر عهده دارد.

     منطقه غرب آسیا از جهات مختلف برای ایالات‌متحده حائز اهمیت است؛ به‌ویژه در بعد سیاسی – امنیتی، وجود رژیم صهیونیستی و در بعد اقتصادی، وجود منابع سرشار انرژی در این منطقه و نیز بازار مصرف کالاهای آمریکایی، سبب توجه آمریکا به این منطقه شده است. آژانس توسعه بین‌المللی ایالات‌متحده با واردکردن شرکت‌های خصوصی بزرگ آمریکایی به کشورهای هدف در این منطقه، علاوه بر کاهش حساسیت‌های اجتماعی علیه آمریکا و رژیم صهیونیستی با اجرای طرح‌های اقتصادی نسبت به افزایش نفوذ ایالات‌متحده در این کشورها اقدام می‌کند.
​​​​​​​
     یکی از این شرکت‌های بزرگ آمریکایی که در اجرای طرح‌های بزرگ اقتصادی- اجتماعی با آژانس توسعه بین‌المللی ایالات‌متحده (USAID) همکاری می‌کند، شرکت تتراتک (TETRATECH) است. این شرکت گروه‌های مختلفی از جمله مهندسی آب، محیط‌زیست، مدیریت دارایی، مدیریت بحران، مدیریت مالی پس از بحران، هوش مصنوعی و تجزیه‌وتحلیل داده‌های پیشرفته، انرژی، مدل‌سازی، زیرساخت، مدیریت منابع و توسعه بین‌الملل در اختیار دارد و پروژه‌های متعددی را در قالب پیمانکاری برای USAID اجرا می‌نماید. در کشورهای منطقه غرب آسیا ازجمله عراق، شرکت تتراتک بلافاصله بعد از مرحله نظامی، وارد عمل شده و در اولین مرحله نیز تلاش کرده تا با سامان‌دهی کمک‌های بشردوستانه که به‌عنوان دومین گام در برنامه ملت‌سازی آمریکا، اهداف خود را دنبال می‌کند.

خلاصه مدیریتی